„Apetyt rośnie w miarę jedzenia”- doskonale wiedzą o tym wszyscy amatorzy czekolady, fast-foodowych przyjemności, oraz cheat mealów trwających cały miesiąc. Drugą grupę zwolenników tego, co smaczne, a niekoniecznie niskokalorycznie, stanowią osoby, które każdy zakazany posiłek kwitują słowami „odchudzanie zaczynam od poniedziałku”. Nie należy zapominać również o posiadaczach złamanego serca. Od wielu dziesięcioleci istnieje przekonanie, że mało dietetyczne lody czekoladowe są najlepszym panaceum na miłosne bolączki. Można więc sądzić, że słomiany zapał oraz stres są najgorszymi wrogami odchudzania.

czas na odchudzanie

Dla wielu uporanie się ze wszystkimi problemami dnia codziennego, wprowadzenie do menu pełnowartościowych posiłków oraz aktywność fizyczna to kroki milowe na drodze prowadzącej ku szczupłej sylwetce. Jest to jednak droga wyboista, pełna pułapek i zwrotów akcji. Batalia ze zbędnymi kilogramami zmusza do rezygnacji z wielu, często ulubionych, produktów, i konieczne staje się opanowanie przepisów na dotąd nieznane dania. Wygospodarowanie czasu na poranny jogging, godzinny trening z guru fitness oraz przepłynięcie kilku długości basenu jest czasem trudniejsze niż początkowo mogłoby się wydawać.

coś na wspomaganie

Dla osób, traktujących powrót do szczupłej sylwetki jako proces zbyt pracochłonny oraz czasochłonny, kołem ratunkowym stają się suplementy odchudzające. Stanowią one odpowiedz na kult szczupłej sylwetki popychający do podejmowania różnych działań ułatwiających modelowanie własnego ciała. Suplementy diety to środki spożywcze błędnie traktowane przez społeczeństwo jako leki. Ich głównym celem jest uzupełnienie codziennych posiłków. Mogą one występować m.in. w formie:

  • tabletki,
  • kapsułki,
  • herbaty,
  • ekstraktu,
  • proszku.

Biorąc pod uwagę funkcje suplementów pomagających schudnąć, dzieli się je na następujące kategorie:

  • środki hamujące łaknienie (np. chrom)– podnoszą one poziom serotoniny i katecholaminy w mózgu. Istotnym składnikiem, wielu preparatów odchudzających, dającym uczucie sytości jest również błonnik, który obniża we krwi poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów,
  • preparaty wzmagające proces termogenezy i przez to przyspieszające spalanie tłuszczu. Pod wpływem suplementacji tymi preparatami w organizmie mają miejsce przemiany metaboliczne, które są podobne do zachodzących pod wpływem aktywnych ćwiczeń fizycznych. Do termogeników zalicza się efedrynę, kofeinę, L-karnitynę.
  • preparaty, których celem jest zablokowanie enzymów metabolizujących tłuszcze. Uniemożliwiają one ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym (np. chityna).

suplementy nie dla każdego

Opinie na temat suplementów są podzielone. Wiele ludzi traktuje je jak ścieżkę na skróty do szczupłej sylwetki. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ suplementy wspomagające utratę zbędnych kilogramów powinny stanowić jedynie uzupełnienie właściwie skomponowanej diety oraz, dostosowanej do stanu zdrowia, aktywności fizycznej. Co więcej, według naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie, suplementy na odchudzanie działają nie bardziej niż placebo. Niektóre badania wskazują nawet, że wybrane preparaty mogą wywierać działania niepożądane.

Udostępnij